Hem
Om Flisa
Styrelsen
Stadgar
Historik
Ambulansregistret
Kongresser
Vårmöten
Temadagar
Nätverk
Flisa Magazine
Presentationer
Prehospitala priset
Medlemssidor
Kontakt
Länkar


FLISAs styrelse

Ordförande
               
Håkan Klementsson
Medicinskt ledningsansvarig läkare
Akutkliniken Blekingesjukhuset
Tel: 073-447 12 48
hakan.klementsson@ltblekinge.se           



  
   

                      
 
Vice ordförande, suppleant
           
Per Örninge
Regional överläkare Prehospitalt- och katastrofmedicinskt centrum
Västra Götaland
Tel: 070-7792114
per.orninge@vgregion.se
                       

           
           

  
            
Kassör

Anders Sandvik
Verksamhetsutvecklare
Landstinget Västmanland
Tel: 021-173483
ISSI: 324991
MSISDN 3240991
anders.sandvik@regionvastmanland.se



Ambulanssjukvården Västmanland 
 
 


Sekreterare

Stig Holmberg
Länsansvarig Ambulanssjukvård
Region Norrbotten
Tel: 070-640 52 80
stig.holmberg@norrbotten.se



Ambulanssjukvård i Norrbotten



Ledamot
                                                 
Hans Blomberg
Ambulansöverläkare
Akademiska Sjukhuset
Landstinget Uppsala län
Tel: 070-6841912
hans.blomberg@akademiska.se



          
Glenn Larsson
Verksamhetsutvecklare
Region Halland
Tel. 0708-436467
glenn.larsson@regionhalland.se                    

           
 
 
 
 
            





          
SLAS, ordförande (adj)

Thomas Blomberg

Ambulansöverläkare
Prehospitalt centrum
Länssjukhuset Sundsvall-Härnösand
851 86 Sundsvall
Tel: 070-312 39 12
slas@flisa.nu 
thomas.blomberg@lvn.se 




NUSA, ordförande NUSA, (adj)

Anita Danielsson
Regional Ambulanschef
Utbildning/FoU
AKS/Region Skånes Prehospital Enhet
221 85 Lund
Tel: 046-7557740
nusa@flisa.nu
anita.danielsson@skane.se


Patrik Abrahamsson
Ambulanssjukvården
Landstinget Västmanland
patrik.abrahamsson@regionvastmanland.se


Ambulansentreprenörernas repr. (adj)

Cecilia Gustafsson
Verksamhetschef
Falck Ambulans AB
076-116 94 82
cecilia.gustafsson@se.falck.com


Ambulansentreprenörena
Falck Ambulans

 
Valberedningen

Annika Åström           
annika.astrom.victoren@lj.se

Jessica Rosen
jessica.rosen@regiongavleborg.se
           

Stefan Engdahl
stefan.engdahl@kronoberg.se

                              





 
Revisorer

Fredrik Leek
fredrik.leek@regionvastmanland.se
  

Anders Andersén
anders.andersen@kronoberg.se     
      




Uppdaterat 2017-10-24
FLISA - Föreningen för Ledningsansvariga Inom Svensk Ambulanssjukvård • Organisationsnr: 837001-3842 • E-post: info[at]flisa.nu
Provided by Webforum