Hem
Om Flisa
Styrelsen
Stadgar
Historik
Ambulansregistret
Kongresser
Vårmöten
Temadagar
Nätverk
Flisa Magazine
Prehospitala priset
Medlemssidor
Kontakt
Länkar


FLISAs styrelse

Ordförande
               
Maria Janson
Överläkare, VO PRS
Med särskilt ansvar för det Regionala Läkarstödet, RLS
Tel: 0706 26 37 50

Maria.janson@skane.se       




  
   

                      
 
Vice ordförande
           
Per Örninge
Överläkare
Sjukvårdens Larmcentral
Västra Götalandsregionen
Tel: 070-7792114
per.orninge@vgregion.se
                       

           
           

  
            
Kassör

Anders Sandvik
Verksamhetsutvecklare
Region Västmanland
Tel: 021-173483
ISSI: 324991
MSISDN 3240991
anders.sandvik@regionvastmanland.se



Ambulanssjukvården Västmanland 
 
 


Sekreterare

Stig Holmberg
Länsansvarig Ambulanssjukvård
Region Norrbotten
Tel: 070-640 52 80
stig.holmberg@norrbotten.se



Ambulanssjukvård i Norrbotten



Ledamot
                                                 
Angelica Vikström
Enhetschef
Ambulanssjukvården Sala/Fagersta
Region Västmanland
Tel:0224-58209
angelica.vikstrom@regionvastmanland.se



          
Glenn Larsson
Verksamhetsutvecklare
Tel. 0708-436467
glenn.larsson@lindholmen.se                

           
 
 
 
 
            





          
SLAS, ordförande (adj)

Annika Åström Victorén
Ambulansöverläkare
Region Jönköpings län 
Tel: 010-24 228 52
slas@flisa.nu 
annika.astrom.victoren@rjl.se 




NUSA, ordförande

Caroline Hagström
Division MT/Prehospital
Sjukvård
Region Skåne
Tel: 046-724693444
nusa@flisa.nu
Caroline.hagstrom@skane.se




Ambulansentreprenörernas repr. (adj)

Cecilia Gustafsson
Verksamhetschef
Falck Ambulans AB
076-116 94 82
cecilia.gustafsson@se.falck.com




 
Valberedningen

Bengt Eriksson          
bengt.eriksson@regiondalarna.se

Jessica Rosen
jessica.rosen@regiongavleborg.se
           



                              





 
Revisorer



Britt-Marie Stolth
britt-marie.stolth@regionjh.se   
      




Uppdaterat 2021-10-19
Flisa - Föreningen för Ledningsansvariga Inom Svensk Ambulanssjukvård • Organisationsnr: 837001-3842 • E-post: info[at]flisa.nu
Provided by Webforum